su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi
Oyun Terapisi Nedir?
3 Eyl

Oyun Terapisi Nedir?

  • By: MEVLA KARAKAŞ
  • Oyun Terapisi
  • Oyun Terapisi Nedir? için yorumlar kapalı

Oyun ve oyuncaklar aracılığıyla çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel işleve oyun terapisi denir. Oyun terapistleri, çocuklar için güvenli bir ortam yaratmak üzere eğitim alırlar ve böylece çocukları istedikleri gibi oynamaya cesaretlendirirler. Terapi esnasında, duygusal problemleri ifade etmelerine yardımcı olan çeşitli oyuncaklar kullanılır ve çocukların hayal güçleri esas alınır.

Çocuklar, duygularını anlamlandırmada veya konuşmada yetişkinlerden farklıdır. Bundan dolayı yetişkinlerle meydana getirilen terapi şekli çocuklara uymaz. Çocuğun alışkın olduğu oyun ortamı, çocuk yaşadıklarını ve duygularını ifade etmeyi kolaylaştırır. Davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, hayal kırıklıklarını anlayabilmek oyunlar sayesinde mümkün olur.

Oyun terapisi hangi durumlarda yardımcı olabilir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Anksiyete/kaygı
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik) bozukluğu
Impulsivite/dürtüsellik
Okuma bozuklukları
toplumsal içe kapanıklılık
itimat eksikliği/depresyon
Sebebi anlaşılamayan baş ve karın ağrıları
Boşanma sonrası uyarlama sorunları
Oyun terapisinin faydaları nedir?
Oyun terapisi yardımıyla travmatik deneyimler geçiren çocukların duygularına ulaşmak mümkün hale gelir. Terapi ile başa çıkamadıkları duygularla nasıl mücadele edeceklerini öğrenirler. En çok uygulanan teknik ise rol oyunlarıdır. Diğer taraftan 6 yaşın üzerindeki çocuklar kendini ifade etmede daha ufaklıklara bakılırsa daha rahattır. Bu yüzden oyun terapisine 6 yaş üzeri çocuklarda mevzuşmalar da eklenebilir.

Rol oyunları vesilesiyle zor deneyimler ve durumlar yine canlandırılır yada figürlerle ve resimlerle görselleştirilir. Çocuklar bu sayede negatif duygularını tekrar yaşarlar ve terapistin yardımıyla bu duygulara yönelik yeni bir bakış açısı geliştirebilirler.

Oyun terapisi sürecinde çocuklar vakalarla ilgili bakış açılarını, davranışlarını değiştirebilir. Baş etmekte sorun yaşadıkları duygularını, oyun sırasında yine yaşayarak bu tecrübeleri değiştirme fırsatı bulurlar. Böylece hem oyun tecrübeleri bununla birlikte dünyadaki ilişki alışverişlerinden zevk alır hale gelebilirler.

Konya Aile Danışmanı ve Pedagog Mevla Karakaş © Tüm Hakları Saklıdır.

Yazılım & Seo : Kadir ÇİNİ