su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi
Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi
14 Eyl

Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi

Ebeveynlerimiz hakkındaki duygularımız kendimizi anlamak ve tanımak adına önemli bir eşiktir. Bu duyguları ifade ederken özgürce davranmaktan çekinmeyin. Çünkü anne-babadan çok kendinizi keşfedeceksiniz. Kullandığımız kelimeler, tanımlayıcılar duygularımızın birer dışa vurumu ve bilinçaltımızın yansımasıdır.  Ancak çok az insan onlara bakmayı düşünür.  Öncelikle kendi çekirdek dil haritanızı oluşturmalısınız. Bu  şekilde korkularınızın kaynağına inebilir, ipucu niteliğindeki kelimeleri takip etmeyi öğrenebilirsiniz. Bu öğrenme sürecindeki ilk durağımız çekirdek şikayettir. Aradığınız çözümün kaynağı çekirdek şikayetinizin  içerisinde ve yapmanız gereken içinize bakmaktır.

Gündelik dilde ana şikayetimizi duymak için duygusal olarak en güçlü frekansa sahip olan kelimeleri inceleriz.  Bazen bizi güçsüz kılan bir korku, bazen derinden yaralayan bir acı vardır. Bazı insanlar vardır;  ne zaman kendilerini endişeli veya yalnız hissetseler  “neden herkes beni yalnız bırakıyor? “ diye şikayet ederler.  Başka bir örnek  verecek olursak annesinin kendisi hakkında  ailenin utanç kaynağı, baş belası olarak bahsettiğini  söyleyen bir çocuğun çekirdek şikayeti annesi  ile yeterince yakınlık kuramamış olması, sarf edilen sözlerin acı oluşturmasıdır. Nesilden nesle aktarılan bu acının içeriğine baktığımızda ailede kendisini utanç verici hissedenin kendisi değil anneannesi olduğunu anlaması muhtemeldir.   “Utanç verici “kelimesini anneanne hiç kullanmasa da bu üç insanın içinde yankılandığını veya karşılık bulduğunu söyleyebiliriz.

Ana şikayetinizi  öğrenmek için:

  • Şuan yaşamınızdaki en baskın probleme odaklanın. Sağlığınızla, ilişkinizle, mesleğinizle, ailenizle güven huzur, emniyet dengenizi bozan herhangi bir şey olabilir.
  • Neyi değiştirmek istersiniz?
  • Sizin için önemli olan şeyleri yazın.
  • Aklınıza geldiği gibi yazın. Örneğin; başınıza gelmesinden korktuğunuz bir durum. Ne olduğunun bir önemi yok sadece çekinmeden aklınıza geleni yazın.
  • Eğer aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa sadece bu soruyu yanıtlayın; eğer sahip olduğunuz duygu, durum ya da belirti hiç kaybolmazsa ne olacağından korkuyorsunuz?

 

Şimdi yazdıklarınıza bakın ve okurken duygularınıza tutsak olmadan gözlerinizle tarayın. Hangi kelimeleri sıklıkla kullanıyorsunuz? Ne tarz bir dil fark edilir durumda?  Yazdıklarınızı başka biri dinliyor gibi okuyup okumadığınıza dikkat edin. Belki sözcükleriniz ailenizde travma yaşayan ve bunu sesli ifade edemeyen birine aittir. Taşıdığınız korkuların sizden kaynaklanmadığını anladığınızda onu gerçek sahibine bırakabilirsiniz. Tüm bunları sağlıklı bir şekilde keşfetmek için alanında uzman bir pedagog veya aile danışmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

MEVLA KARAKAŞ

KONYA- UZMAN AİLE DANIŞMANI

, ,

Konya Aile Danışmanı ve Pedagog Mevla Karakaş © Tüm Hakları Saklıdır.

Yazılım & Seo : Kadir ÇİNİ