su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi
Uzman Aile Danışmanı
12 Eyl

Uzman Aile Danışmanı

Mutsuz giden evlilikler için, öncelik boşanmak değil, çözüm aramaktır. Çiftler için uzun ve yorucu olan bir evliliğin üstesinden gelmek için neler yapacaklarını bilmek ve bunlara göre adımlar atmak, yuvalarının dağılmasını engelleyeceği gibi, daha sağlam temellere sahip olmasını sağlayacaktır.

Aile Danışmanlığı Terapileri

Üstelik artık boşanmalarda da, çiftin çocukları olması durumunda, mahkemeler öncelikle aile danışmanlığına yönlendirmekteler. Türkiye’de boşanma sayısında ki ciddi artış ile birlikte, yapılan bu terapiler neticesinde, boşanmaların giderek azaldığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Bu terapilerde, sadece çiftler değil, ayrıca çocukları ve hatta yakın akrabaları da, danışmanın inisiyatifine göre terapilere katılması gerekmektedir.

Mutlu Evlilikler İçin Aile Danışmanı

Sadece boşanmalar için değil, aslında bir çok sorunlu evlilikler için de aile danışmanı, etkin terapiler sunar. Bu terapiler neticesinde çiftlerin arasında ki bir çok sorun da ortadan kalkar.

Bununla ilgili olarak Çift Terapisi makalemizi de okuyabilirsiniz.

Aile danışmanı, öncelikli olarak sorunlarınızı yüzeysel değil, temeline inerek çözmeyi amaçlamaktadır. Türkiye’de bilhassa çiftlerde ki öz güvensizlik neticesinde, yalan, aldatma gibi durumlar çok fazla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca dışarıda ki yaşamanı ailesine yansıtan bireyler olduğu gibi, sorunlarını şiddetle veya küfür, bağırma ile çözmek isteyenler de bulunuyor.

Durum böyle olunca da, öncelikle temelde sorunu çözmek gerekiyor. Sadece evlilik süreci değil, aksine evlenmeden önceki durumları da, evliliklerini büyük oranda etkiliyor.

Karı ve kocanın birlikte çalışması bazı durumlarda, evliliklerinde güven sorunlarını da oluşturabiliyor. Kısacası sorunun nereden geldiğini bilmek ve buna müdahale etmek gerekiyor.

Uzman Aile Danışmanı Ne Yapar ?

Her şeyden önce Uzman Aile Danışmanı sizinle sohbet eder. Sizi dinler, sorunlarınızı anlar, sorunlarınız ile nasıl mücadele etmeniz gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulunur. Şunu bilmelisiniz ki, evliliklerde çiftler arasında ki uyuşmazsızlık genel olarak sonradan ortaya çıkan durumlardır. Ancak bu da yıllar içerisinde ki sorunların birikmesi ile birlikte bir anda patlamaya başlar ve sonrasında, sürekli tartışmalar yaşanır.

Bu durumları engellemek için çiftlerin her zaman iletişimde olması gerekmektedir. Yani içinize atmak yerine, bunu eşiniz ile paylaşmalı ve rahatsız olduğunuz konuyu çözüme ulaştırmalısınız.

Mevla Karakaş Aile Danışmanı

Uzman Terapist Mevla Karakaş, sadece çiftleri değil, ailenin tüm bireyleri ve yakın akrabaları da (anne, baba, kardeşler) terapiye dahil etmektedir. Yuvanız için yapılması gerekenleri anlatarak, özellikle klinik araştırmaları neticesinde ortaya çıkan bir takım değerleri de burada aileye aktarmaktadır. Terapi süresince karşılıklı olarak çiftlerin rahat ve sükunetli bir ortamda konuşmaları ve anlaşmaları sağlanmaktadır.

Unutmayın ki çocuklarınız bu süreçte en büyük zararı görecek olan bireylerdir. Şunu da söyleyelim, yeni doğmuş bebeğiniz dahi bir birey olmasından dolayı, onun size muhtaç olduğunu değil, sadece belirli bir süre yardımınıza ihtiyacı olduğunu da bilmelisiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Sağlık Bakanlığı

Terapilerin tamamında Bakanlığın vermiş olduğu eğitimlerin de geçerli olduğunu belirtelim. Türkiye’nin bu konuda oldukça titiz olmasından dolayı, sadece ailelere hizmet eden bir bakanlık olması bile, eşler için çok önemlidir.

Bakanlığı Resmi Sitesi https://www.ailevecalisma.gov.tr adresinden de bu konular ile ilgili daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

, ,

Konya Aile Danışmanı ve Pedagog Mevla Karakaş © Tüm Hakları Saklıdır.

Yazılım & Seo : Kadir ÇİNİ