su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi
Konya Aile Terapisti Mevla Karakaş
1 Eki

Konya Aile Terapisti Mevla Karakaş

Aile terapisi, aile bireylerinin tamamına uygulanması gerekmektedir. Yasal düzenlemeler sonrasında, boşanmaların azalması için, boşanmak isteyen çiftler öncelikle aile terapistine gitmeli ve burada terapistin uygun görmesi durumunda boşanmalarına karar verilmesi gerekmektedir.

Yasalar çerçevesinde bunun zorunlu olarak yapılması gerekiyor olmasından dolayı, özellikle çiftlerin en ufak tartışma sonrasında, ayrılmaya karar vermeleri, hem kendileri için ve hemde çevreleri için tamiri mümkün olmayan yaralara neden oluyor.

“Beni Sadece Kendim İlgilendirir”

Ne yazık ki bir çok kişi bu bilinç içerisinde davranıyor. Ancak bunun yanlış olduğunu söyleyelim. Sonuçta boşanan bir çiftin tarafları, çocuk sahibi olmasalar dahi, bir aileye sahipler.

Özellikle boşanmalardan sonra, belirli bir süre depresyon içerisinde olan çiftler, tüm süreci çevresine atıf etmekte ve onları suçlamaktadır. Burada en ufak söylemde, “sizin yüzünüzden boşandım, sizin yüzünüzden yuvam yıkıldı” sözleri, anne, baba ve kardeşler dahil olmak üzere, tüm yakın akrabalara söylenebilir.

Öncelikle bunun yanlış olduğu aşikardır. Ancak bu insan psikolojisinin en önemli silahıdır. Başarısız olan herkes, kendini değil, öncelikle başarılı olanları suçlar ve hatta bu suçlamalar iftiraya kadar gidebilir.

Kendinizi Tanıyın !

Terapilerde en sık karşılaşılan durumların başında, bireylerin kendilerini tanımamaları gelir. Herkes kendini tanıdığını zanneder ama bir evde, bu güne kadar size yabancı olan bir kişi ile yaşamaya başlayacaksınız. Ailenizin sizin yaptığınız hareketlerde size bir şey söylememesi, o hareketin yanlış olmadığı anlamına gelmez.

Daha doğrusu hareket yanlış olmayabilir ama karşınızdakini sinir edebilir. Bu da doğal olarak sinirlerin gerilmesine neden olur. Terapilerde öncelik, her zaman kişilerin kendilerini tanıması üzerinedir.

Siz kendinizi tanırsanız eğer, yaptığınız hareketlerin de bilincinde olursunuz.

Eşinizi Tanıyın !

Kendinizi tanımak demek, olası tartışmalarda, eşinizin sizin hangi hareketlerinizi ya da söylemlerinizi sevmediğinizi söylemesi ve bunu kabullenmenizi doğurur. Hatalı ya da hatasız olmak değil mesele… Mesele karşınızda ki kişiye saygı duymak, onu tanımak ve onun sevmediğini de yapmamaktır.

Doğru bir evlilik bu temek üzerine kurulmalıdır. İşte bu nedenle öncelikle kendinizi tanıyacak ve sonrasında ise eşinizi tanıyarak, onun sevmediklerini de hayatınızdan çıkaracaksınız.

Bu durum hem erkek ve hemde kadın için geçerlidir. Herkes kendine düşeni yapmalı ve evlilik sürecinin bir mücadeleden ibaret olduğunu da bilmeli.

Mutlu Bir Evlilik Sahibi Olmak

Genel olarak Konya Aile Terapi merkezine boşanma arefesinde olan çiftler daha sık gelmektedir. Ama bununda doğru olmadığını söyleyelim. Çünkü aile içerisinde tartışmalar olabilir. Önemli olan bu tartışmaları aşamadığınız zaman, profesyonel destek alınmasıdır.

Çiftlerin daha mutlu olmaları ve daha güzel zaman geçirmeleri için terapiler şarttır ve hayatınızın bir parçası olmalıdır.

 

, , ,

Comments (No Responses )

No comments yet.

Bir cevap yazın

Konya Aile Danışmanı ve Pedagog Mevla Karakaş © Tüm Hakları Saklıdır.

Yazılım & Seo : Kadir ÇİNİ