su arama su bulma su arama yöntemleri su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi su arama su bulma jeoloji mühendisi su arama yöntemleri jeofizik mühendisi
Aile Danışmanlığı Nedir?
3 Eyl

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanlığı, Aile Yasası (Family Law Act) çerçevesinde verilen danışmanlık hizmetine denir. Aile danışmanı, ilişkiler açısından problemlerı olan insanoğluın, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel yada kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olmaktadır. “aile danışmanlığı” Aile danışmanlığı, incinmiş duygular, siz ve eşiniz arasındaki veya ailedeki diğer bir fert ile olan problemler, yeni yaşam düzenlemeleri ve çocukların bakımı ve mali düzenlemeler mevzusundaki sorunlarla ilgili olabilir.

Aile danışmanlığında kişiler ailede yaşanan bir problemi, kendi bakış açılarından ortaya koyarlarken danışman, kişilerden her birinin;

Diğerlerini saygı ile dinlemesine,
Diğerlerinin perspektifnı da görmesine ve anlamasına,
Soruna yönelik olarak konuşmasına,
Diğerlerine karşı duygu ve düşüncelerini daha açık bir üslupla ifade etmelerine,
Diğerlerine karşı incitici davranışlarda bulunmamasına,
Diğerlerini oldukları şeklinde kabul etmesine,
ötekilerden beklentilerini açıkça ifade etmesine destek verir.
Aile danışmanlığının (aile danışmanlık) inceleme mevzusu aileyi oluşturan bireyler değil; bireyler arasındaki ilişkinin, bildirişimin niteliğidir. HYPERLINK “http://www.Cisead.Org/aile-danismanligi/aile-danismanligi-nedir.Html” o “aile danışmanı” Aile danışmanı, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini sağlamaya çalışır.

Aile Danışmanlığının Hizmet Alanları nedir?
Anne – baba ilişki ve bildirişim problemleri,
Anne – baba ile çocuk ilişkileri.
Çatışmalar,
Boşanma süreçleri,
Flört ve aldatma problemleri.
Aile danışmanlığının bireysel terapilerden en önemli farkı, bireyi tek başına ele almak yerine ailenin tümüne bir bütün olarak yaklaşmasıdır. Bundan dolayı ailenin bir bütün olarak ele alınması sorunların çözümünü de kolaylaştırmaktadır.

Aile danışmanlığı yaklaşımında kişinin sorunu, içinde bulunduğu aile sisteminden yola çıkılarak değerlendirilir. Kişi sorunlu olarak tanımlanmaz, bunun yerine aile sisteminin sorunu tespit edilir.

Bireysel terapide yalnız “sorunlu” olduğu düşünülen veya sorun yaşayan kişi üzerine yoğunlaşılır. Terapi, problemi olan fert ve terapisti arasındaki etkileşimle yürütülür. Hedef kişinin değişimidir. Kişinin çevresinin değişimi ise ferdin değişimi ile gerçekleşir.

Aile danışmanlığında (aile terapisi) seanslar tek bir bireyle değil, bireyin tüm aile üyeleri ile birlikte yürütülür. Bazı durumlarda çekirdek aile üyeleri ile beraber aileye tesir eden geniş aile üyeleri de (Örnek: anneanne, babaanne, dede, teyze, amca vs.) seanslara çağrı edilir. Bazı durumlarda ise “sorunlu” fert yerine seanslarda ailedeki başka üyeler, çoğunlukla da anne-baba / karı-koca yer alır.

Aile danışmanlığının işlevi; aile içinde yaşanmış olan bireyler arası sorunlar olabileceği şeklinde, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması şeklinde konularda aile bireylerine destek vermektir. Aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amacı; ailenin yaşadığı problemlerın çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve elastik sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazanmıştırrmaktır.

Özetle aile danışmanlığı, rahat ve güven verici bir ortam sağlayarak üyelerin hem kendilerini bununla birlikte birbirlerini tanımalarına, birbirleriyle açık ve içten bir iletişim kurarak problemlerına çözüm bulmalarına yardımcı olmaya çalışır.

Aile terapisinde amaç “hasta” ferdin iyileştirilmesi değil, tüm aileye yardım ederek aileye sağlıklı bir yapı ve işlevsellik kazanmıştırrılmasıdır. Bu doğrultuda tek bir bireye değil, tüm aileye yardım edilir, destek verilir. Bireydeki probleminin oluşumuna ve sürekliliğine katkıda bulunan aile etkileşimi ve yapısına ait problemlerın çözümüne yardımcı olunur.

Aile terapisi kimi zaman aile içinde yaşanmış olan bir sıkıntının çözümü, bazen de yaşanmış olan değişimlere/streslere bağlı olarak uzun vadede oluşabilecek bireysel ve ailevi olumsuzlukların önlenmesi için uygulanır.

Aile danışmanlığında araştırma konusu aileyi oluşturan bireyler değil; bireyler arasındaki ilişkinin, bildirişimin niteliğidir. Aile danışmanı, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini sağlamaya çalışır

Konya Aile Danışmanı ve Pedagog Mevla Karakaş © Tüm Hakları Saklıdır.

Yazılım & Seo : Kadir ÇİNİ